باتومی

باتومی

باتومی ( ბათუმი ) دومین شهر بزرگ کشور گرجستان و در ساحل دریای سیاه در جنوب غربی گرجستان واقع شده است. 

باتومی در یک منطقه نیمه گرمسیری در نزدیکی کوه های قفقاز قرار دارد و مقصد اصلی بیشتر گردشگران کشور گرجستان در فصل تابستان میباشد این شهر حدود 130000 نفر جمعیت دارد که در فصل های گرم سال جمعیت ان بیشتر میشود و دلیل این افزایش جمعیت را میتوان به وجود توریست ها و همچنین مردمی که از دیگر شهر های گرجستان برای کار و کسب در آمد به باتومی سفر میکنند جستجو کرد .

باتومی را میتوان یک تفریحگاه ساحلی شلوغ در فصول گرم تابستان معرفی کرد که در فصل زمستان پوشیده از برف میشود .بار اصلی اقتصادی باتومی را صنعت گردشگری به دوش میکشد , به تازگی با ورود توریست ها به صورت هر ساله هتل ها و ساختمان های بسیار مدرنی در باتومی ساخته شده که میتواند در آینده رقیب بزرگی برای صنعت توریست کشور ترکیه باشد.

 

در ۶۴۳م حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باطوم را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد.
در اواخر سده ۱۰م، باطوم جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می‌شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند.
در سده ۱۵م، شهر و ناحیه باطوم مدتی در دست سلاطین عثمانی بود و از ۱۶۲۷م جزو متصرفات عثمانی شد و ظاهراً از همین دوره، اسلام در آنجا رواج یافت.
در اوایل سلطنت سلطان احمد سوم مردم گرجستان شورش کردند و از پرداخت مالیات سر باز زدند، ولی شورش سرکوب شد و عثمانی‌ها در باطوم و چند جای دیگر قلعه‌هایی بنا نهادند. در زمان سلطنت عبدالعزیز عثمانی مسجد جامعی به نام عزیزیه در باطوم ساخته شد.
در ۱۸۷۸م، قشون روسی بندر و شهر باطوم را تصرف کردند و در ۲۸ اوت همان سال، به موجب عهدنامه سان‌استفانو، باطوم به آنان واگذار گردید، امّا بعدها باز جزو گرجستان شد.
در آوریل ۱۹۱۸م، قشون عثمانی باطوم را اشغال کرد و سال بعد سپاهیان انگلیس وارد آنجا شدند.
در ژوئن ۱۹۱۹م، انگلیسی‌ها باطوم را تخلیه کردند.
پس از آن جمهوری گرجستان تأسیس شد ولی بعد از مدت کوتاهی، سقوط کرد و حزب کمونیست قدرت را به دست گرفت و گرجستان جزو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شد.
در مارس ۱۹۲۱م، بر اثر معاهده‌ای بین دولت ترکیه و شوروی، قسمتی از گرجستان به نام قارص و اردهان به ترک‌ها واگذار شد و باطوم همچنان در گرجستان باقی‌ماند و در ۱۶ ژوئن همان سال، مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد.
باتومی با تهران در حدود ۰’.۳۰” فاصله زمانی دارد و فاصله هوایی آن نیز بر پایه ۱٫۳۰ ساعت محاسبه می شود. فرودگاه بین المللی باتومی در ۲ کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته است. همچنین، این فرودگاه در ۲۰ کیلومتری شمال شرق شهر هوپا در ترکیه قرار داشته و به ارائه خدمات پروازهای داخلی و بین المللی برای شمال شرق ترکیه می پردازد. فرودگاه باتومی یکی از سه فرودگاه بین المللی فعال در گرجستان است.

آب و هوا
آب و هوای باتومی به شدت تحت تاثیر جریان های دریا به خشکی دریای سیاه و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن بوده و از این رو، تقریبا در تمام طول سال با بارش های چشمگیر مواجه است. بر همین اساس، باتومی پر بارش ترین شهر در گرجستان و منطقه قفقاز محسوب می شود.
میانگین دمای سالانه باتومی تقریبا ۱۴ درجه سانتیگراد است. ژانویه(دی-بهمن) با میانگین دمای ۷ درجه سانتیگراد سردترین ماه و آگوست(مرداد-شهریور) با میانگین دمای ۲۲ درجه سانتیگراد گرم ترین ماه در این شهر هستند. کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در باتومی به ترتیب برابر با منفی ۹ درجه سانتیگراد و ۴۰ درجه سانتیگراد بوده اند. ساعات آفتابی باتومی در طول سال برابر با ۱۹۵۸ ساعت است.

فرهنگ
گرجی ها از گروه قوم قفقازی که بومی گرجستان، مکانی که بیشترین میزان جمعیت آنها در آن قرار دارد، هستند. همچنین، جوامع بزرگ گرجی در روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و آمریکای جنوبی حضور دارند.
اکثر گرجی ها مسیحی ارتدکس شرقی بوده و بیشتر آنها پیرو کلیسای ملی ارتدکس گرجستان که قدمت آن به قرن چهاری میلادی باز می گردد، هستند. افزون بر این، جوامع مسیحیان کاتولیک و مسلمان نیز در تفلیس و آجارا حضور دارند. گرجی ها همواره به آرامش و مهمان نوازی مشهور بوده اند و در اولین برخورد این حالت به راحتی قابل دریافت خواهد بود. مردم گرجستان علاقه ویژه ای به ایران و فرهنگ آن دارند.

خرید در باتومی
در بازارها و بازارچه های آن می توانید هرچه نیاز دارید را تهیه کنید. “بازار خوپا”، بازار اصلی باتومی محسوب می شود. اگر قصد خرید محصولات دریایی را دارید می توانید به “بازار دریایی” که در منطقه “بارتس خانا” باتومی قرار دارد، سری بزنید. تنوع محصولات دریایی در این بازار بسیار زیاد است. اگر نیازمند خرید محصولات کشاورزی هستید می توانید به “بازار کشاورزی” باتومی که در منطقه “بانی” واقع شده، بروید.

تفریحگاه‌ ساحلی
باتومی با برخورداری از سواحلی زیبا و دیدنی باتومی یکی از مقاصد اصلی گردشگری در حاشیه دریای سیاه و قفقاز محسوب می شود. اکثر سواحل باتومی سنگی بوده و برای استفاده از سواحل شنی باید از شهر خارج شوید. هتل های خارج از محدوده اصلی شهر باتومی دارای پلاژهای اختصاصی بوده و مکان هایی آرام تر و تمیزتر نسبت به پلاژهای عمومی هستند.

اماکن دیدنی وتاریخی
قلعه “Gonio-Apsaros” از اهمیت استراتژیک فوق العاده ای در گذشته برخوردار بوده و از ورودی چوروخی و مناطق داخلی غربی ساحل دریای سیاه محافظت می کرده است. بر همین اساس، یکی از دژهای امپراتوری روم و پس از آن، بیزانس محسوب می شده است.

بلوار ساحلی باتومی
پارک ساحلی یکی از جاذبه های اصلی باتومی است. این پارک در سال ۱۸۸۴ احداث شده و ساکنان بومی آن را به نام “بلوار” می شناسند. این پارک همانند نواری سبز در امتداد ساحل به سمت شمال غرب باتومی کشیده شده است.

آکواریوم باتومی
این اکواریوم با الهام از ساحل باتومی طراحی شده است. در این آکواریوم چهار نمایشگاه به شکل سنگ وجود دارد که در هر کدام زیست گونه های مختلفی از دریای اژه، دریای مدیترانه، دریای سیاه، دریای سرخ و اقیانوس هند نگهداری می شوند.

پارک ملی
پارک ملی “Mtirala” در سال ۲۰۰۱ توسعه یافته است. این پارک در “Kobuleti-Chakvi” واقع در محدوده “Adjara-Imereti” کوهستان های کوچکتر قفقاز قرار دارد. این پارک ناحیه ای به وسعت ۱۶ هزار هکتار را پوشش می دهد.

برج الفبا
برج پارک ساحلی حروف الفبای گرجی را به نمایش گذاشته و در زمان تکمیل شدن از رستوران و کافی شاپ با چشم اندازی زیبا در ارتفاع برخوردار خواهد بود.

هتل ها
باتومی به واسطه موقعیت گردشگری خود بازار کمابیش پررونقی در حوزه هتل و هتل داری را به خود اختصاص داده است. هتل های چندین ستاره با امکانات متنوع و متفاوت در این شهر توریستی قابل دسترسی هستند.

درباره ما

شرکت مسافرتی و جهانگردی آویسا گشت کیش

  • مجری تور های داخلی و خارجی
  • فروش کلیه بلیط های داخلی و خارجی
  • امور ویزا

کیش، میرمهنا، فاز خدماتی اف، قطعه 223

 07644433207

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید